Dzień flagi

Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flagę należy otaczać należną czcią i szacunkiem.

Święto Konstytucji 3 Maja

Minęło 229 lat odkąd została uchwalona Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie nowocześnie spisana ustawa regulująca ustrój prawny. Wcześniej podobny dokument podpisały tylko Stany Zjednoczone.  Święto Konstytucji 3 Maja, jak wskazuje sama nazwa święta, przypada na majówkę, tj. na 3 maja.  Obchody związane ze świętem nawiązują do wydarzeń z 1791 r. Ustawę zasadniczą podpisał król Stanisław Poniatowski, który w tym czasie rządził Polską. Święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po 11 listopada, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.

Trzeci Maj

Maj – rocznica pięknych serc!

Maj – rocznica wielkich myśli,

tym, co dawno przeminęli,

hołd składają, ci co przeszli.

Choć przeminął dawno wiek,

dawne hasła się zmieniły,

orzeł począł nowy bieg.

Lecz z przeszłości czerpał siły.

 Z tych w ciemnościach jasnych chwil,

kiedy miłość pobratała

w jedną całość Polski stany,

miłość ponad wszystko trwała.

 Tym, co w Polsce dali myśl,

aby stworzyć cud majowy,

cześć z oddaniem złóżmy dziś,

przed pamiątką chyląc głowy.

Michał Aret

W tak trudnym dla nas wszystkich okresie, nie mogąc uczestniczyć w akademii poświęconej majowym rocznicom, pragniemy przypomnieć tak ważne wydarzenia historyczne i przez to oddać należną cześć i pamięć bohaterom tamtych czasów oraz wydarzeniom, które wpisane są w naszą świadomość i tożsamość narodową. Zachęcamy zatem do obejrzenia krótkich prezentacji, które mogą być dla nas piękną lekcją historii, a także do skorzystania z linku poniżej, gdzie znajdują się propozycje prac plastycznych z okazji 3Maja.

https://kwiecien.academy/swieto-konstytucji-3-maja/

moja ojczyzna

POLSKA NASZA OJCZYZNA