Dzień flagi

Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flagę należy otaczać należną czcią i szacunkiem.

Święto Konstytucji 3 Maja

Minęło 230 lat odkąd została uchwalona Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie nowocześnie spisana ustawa regulująca ustrój prawny. Wcześniej podobny dokument podpisały tylko Stany Zjednoczone.  Święto Konstytucji 3 Maja, jak wskazuje sama nazwa święta, przypada na majówkę, tj. na 3 maja.  Obchody związane ze świętem nawiązują do wydarzeń z 1791 r. Ustawę zasadniczą podpisał król Stanisław Poniatowski, który w tym czasie rządził Polską. Święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po 11 listopada, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.

W tak trudnym dla nas wszystkich okresie, nie mogąc uczestniczyć w akademii poświęconej majowym rocznicom, pragniemy przypomnieć tak ważne wydarzenia historyczne i przez to oddać należną cześć i pamięć bohaterom tamtych czasów oraz wydarzeniom, które wpisane są w naszą świadomość i tożsamość narodową. Zachęcamy zatem do obejrzenia krótkiej prezentacji, która może być dla nas piękną lekcją.

presentation-majowe-swieta